Szablon do planowania relacji z klientem
autor: Atlassian
Monitoruj relacje z potencjalnymi i obecnymi klientami
Los firmy zależy od klientów — nie należy zatem zapominać, jak ważne jest ich dobre traktowanie. Zapewne dobrze wiesz jednak, że nie ma jednej, uniwersalnej strategii, która sprawdziłaby się w przypadku każdego klienta. Tu z pomocą przychodzi szablon do planowania relacji z klientem. Pozwala on zapisać wszystkie ważne szczegóły dotyczące potencjalnego lub istniejącego klienta. Daje to dostęp do wszelkich informacji potrzebnych, aby zawierać więcej umów i dbać o zadowolenie obecnych klientów.
Jak korzystać z szablonu Planowanie kont sprzedażowych
Krok 1. Podanie podstawowych informacji
W górnej tabeli szablonu jest miejsce na informacje o kliencie, w tym jego nazwisko oraz opiekuna klienta (pamiętaj, aby informację tę zamieścić w formie wzmianki @mention). Możesz również śledzić stan klienta — od potencjalnego po utraconego.
Krok 2. Dodanie szczegółów
Aby strategia sprzedaży lub utrzymania klienta odniosła sukces, nie wystarczy wiedzieć, jak klient się nazywa. W tabeli Account overview (Informacje o kliencie) możesz zamieścić szczegółowe dane dotyczące klienta — m.in. informacje o przychodach, branży, liczbie pracowników, kluczowych osobach do kontaktu oraz najważniejszych konkurentach. Zalecamy również dokonanie oceny siły relacji z klientem (słabe/silne), aby wszyscy wiedzieli, na jakich fundamentach opiera się współpraca. Na koniec warto zanotować, z jakiego planu korzysta klient (rocznego, kwartalnego itp.) oraz kiedy miała miejsce ostatnia rozmowa na ten temat — ułatwi to śledzenie harmonogramu na bieżąco.
Krok 3. Zrozumienie celów klienta
Zarówno podczas finalizowania transakcji, jak i podczas wykorzystywania spersonalizowanych instrumentów motywacyjnych mających na celu utrzymanie klienta należy dobrze rozumieć, czego chce on dokonać. W tabeli Account objectives (Cele klienta) wypisz, co klient chce osiągnąć w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Opisz również wyzwania, które stoją na jego drodze do osiągnięcia tych celów, wypróbowane już rozwiązania oraz sposób, w jaki będzie on mierzyć skalę sukcesu na koniec roku. Nie musisz wypełniać tych informacji samodzielnie — warto porozmawiać na te tematy z klientem. Wykażesz się w ten sposób większym zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także uzyskasz cenne informacje bezpośrednio u źródła.
Krok 4. Identyfikacja możliwych do zaoferowania rozwiązań
Nie wystarczy wiedzieć, czego chce klient — musisz również wiedzieć, w jaki sposób Twoja firma może pomóc mu to uzyskać. Które z oferowanych produktów i usług pozwolą mu osiągnąć cele opisane w poprzednim kroku? Do zanotowania tych informacji służy sekcja szablonu Account solutions (Rozwiązania dla klienta). W przypadku każdego zaproponowanego rozwiązania pamiętaj również o tym, by określić zwrot z inwestycji, przewidzieć potencjalne zastrzeżenia klienta oraz przygotować kontrargumenty na te wątpliwości. Dostępne jest również miejsce na zapisanie statusu każdego rozwiązania — dzięki temu możesz z łatwością sprawdzić, czy dany produkt lub dana funkcja były już przedstawiane klientowi i z jakim wynikiem.
Krok 5. Osadzenie mapy klienta
Aby sfinalizować transakcję, nie wystarczy przekonać do swojej oferty jednej osoby. Konieczne jest osiągnięcie porozumienia z wieloma osobami podejmującymi decyzje zakupowe. Mapa klienta zapewnia jego holistyczny obraz i pozwala być na bieżąco z osobami wpływającymi na decyzje, blokującymi je, stanowiącymi autorytety w ich kwestii oraz dokonującymi zakupów w zespole klienta. Zrozumienie tych ról oraz relacji pomiędzy nimi pomoże Ci opracować najlepszą ścieżkę sprzedażową, która nie zawsze wiedzie prosto w górę organizacji. W sekcji Account map (Mapa klienta) przewidziano miejsce na własny diagram.
Krok 6. Przygotowanie planu działania
Podczas wypełniania sekcji Final action plan (Ostateczny plan działania) przyjrzyj się ponownie celom klienta i określ kroki, jakie może podjąć Twoja firma, aby pokazać klientowi, że jest w stanie pomóc mu w ich osiągnięciu. W sekcji tej jest również miejsce na przypisanie właściciela, terminu i statusu do każdej czynności do wykonania — pozwala to sprawdzić, czy odpowiednie działania zostały już podjęte.
Atlassian to producent oprogramowania dla przedsiębiorstw oferujący produkty dla deweloperów, menedżerów projektów oraz do zarządzania zawartością.
Więcej szablonów z kategorii Marketing i sprzedaż Wyświetl wszystko
-
Atlassian
Analiza konkurencji
Bądź na bieżąco z konkurencją, dokumentując jej oferty i strategie.
-
Atlassian
Strategia dotycząca treści
Utwórz plan strategii dotyczącej treści i uporządkuj swój kalendarz redakcyjny.
-
HubSpot
Kreatywne streszczenie
Wykorzystaj ten szablon jako formę udostępnienia zespołowi twórczych celów i wymagań projektowych.