Close

Kategorie

Szablon ulotki rocznego planu

autor: Mike Cannon-Brookes, Współzałożyciel i dyrektor generalny @ Atlassian

Skup całą organizację wokół najważniejszych celów

Użyj szablonu
Szablon ulotki rocznego planu

W trakcie badania mającego na celu sprawdzenie, jak dobrze pracownicy znają swoich pracodawców, zaledwie 29,3% uczestników było w stanie poprawnie wskazać strategię firmy. Może Ci się wydawać, że kierunek działania Twojej firmy jest jasny, jednak dla zespołów wykonujących swoje codzienne obowiązki główne cele i priorytety mogą stanowić pewną tajemnicę. Dlatego Mike Cannon-Brookes, współzałożyciel i prezes Atlassian, opracował szablon ulotki rocznego planu. Dzięki niemu każdy będzie na bieżąco wiedział, nad czym i dlaczego pracujecie oraz kto jest za co odpowiedzialny. Ponadto pozwoli on ludziom łączyć ich własną pracę z wyższymi celami.

Jak korzystać z szablonu Ulotka rocznego planu

Krok 1. Objaśnienie wartości oraz misji

Wartości oraz misja firmy stanowią podstawę wszystkich podejmowanych działań. Jednak często ulega się złudzeniu, że każdy zawsze o nich pamięta, co może nie być prawdą. Opisz je w sekcjach Values (Wartości) oraz Mission (Misja) tego szablonu, używając przystępnego języka (bez żargonu i modnych haseł). Opis ten stanowi ważny kontekst dla każdego, kto będzie zapoznawał się z Twoją strategią oraz celami.

Krok 1. Objaśnienie wartości oraz misji

Krok 2. Nakreślenie strategii oraz celu trzyletniego

Ulotka nie powinna informować wyłącznie o bieżącej sytuacji firmy, ale też o kierunku, w którym zmierza. W sekcji Strategies (Strategie) zapisz trzy główne inicjatywy, na jakich skupia się firma, w sekcji Market focus (Obszar docelowy rynku) objaśnij, kim są Twoi odbiorcy docelowi, a w sekcji 3-year goal (Cel 3-letni) wskaż, jak wyobrażasz sobie swój biznes w stosunkowo niedalekiej przyszłości.

Krok 2. Nakreślenie strategii oraz celu trzyletniego

Krok 3. Omówienie OKRów

Opracowanie OKR-ów to skuteczny sposób na upewnienie się, że cały zespół jest na bieżąco. Łatwo jednak wpaść w pułapkę skupiania się na własnych celach i utracić wgląd w to, nad czym pracują inne zespoły. Tabela OKR-y firmy (Company OKRs) pomaga zachować te cele na uwadze. Oprócz nazwy zespołu oraz OKR-a należy w niej zamieścić również @wzmiankę o właścicielu (aby ludzie wiedzieli, kto jest osobą odpowiedzialną) i przypisać wynik. W ten sposób każdy będzie od razu widział, czy realizacja celu przebiega zgodnie z planem, z opóźnieniem lub czy potrzeba więcej pracy.

Krok 3. Omówienie OKRów

Krok 4. Wyznaczenie globalnych priorytetów

Łatwo zapomnieć, że wszystkie zespoły mają wspólne priorytety, tylko działają w odmienny sposób, w zależności od konkretnego działu. W sekcji Global priorities (Globalne priorytety) postaraj się wszystkich zjednoczyć, objaśniając, na czym skupiasz się na poziomie firmy. Jeśli na przykład starasz się rozszerzyć swoją działalność na trzy nowe rynki, zapisz to tutaj. To pomoże wszystkim zespołom zrozumieć, w jaki sposób ich indywidualna działalność przyczynia się do budowania większej całości.

Krok 4. Wyznaczenie globalnych priorytetów

Krok 5. Szczegółowe omówienie priorytetów zespołowych

Teraz przyszedł czas, aby wejść na wyższy poziom szczegółowości i podzielić priorytety według zespołów. Korzystając z odpowiednich sekcji, przypisz właściciela, objaśnij krótko misję grupy i zapisz najważniejsze wyniki, jakie probuje osiągnąć. To pozwoli ugruntować jednolity poziom i zwiększy przejrzystość na poziomie organizacji. Pamiętaj o wyznaczeniu osoby odpowiedzialnej za postępy.

Krok 5. Szczegółowe omówienie priorytetów zespołowych
Atlassian

Mike Cannon-Brookes

Współzałożyciel i dyrektor generalny @ Atlassian


Mike Cannon-Brookes jest współzałożycielem i dyrektorem generalnym firmy Atlassian. Ponad 150 000 dużych i małych organizacji — w tym Spotify, NASA, Mercy Ships, Sotheby’s i Visa — korzysta z narzędzi do współpracy oferowanych przez Atlassian, aby usprawnić wspólne działanie swoich zespołów.

  • Retrospektywa 4L

    Atlassian

    Retrospektywa 4L

    Użyj tego szablonu do przeprowadzenia z zespołem retrospektywy 4L.

    Użyj szablonu Dowiedz się więcej
  • Analiza „5 × dlaczego”

    Atlassian

    Analiza „5 × dlaczego”

    Wykorzystaj ten szablon do przeprowadzania analizy „5 × dlaczego” i odkrywania źródeł problemów zespołu.

    Użyj szablonu Dowiedz się więcej
  • Spotkanie wszystkich pracowników

    Atlassian

    Spotkanie wszystkich pracowników

    Dziel się aktualnościami dotyczącymi firmy, zwycięstwami, sukcesami poszczególnych pracowników i innymi nowinami w szerszym gronie zespołu.

    Użyj szablonu Dowiedz się więcej